Tööinspektsioon annab teada murettekitavast probleemist, mis puudutab töötajate ohutust ehitustöödel. Viimastel kuudel on nad täheldanud murettekitaval arvul juhtumeid, kus ehitusettevõtted ei ole järginud kehtivaid ohutusnõudeid, seades sellega oma töötajad tõsisesse ohtu.
„Näiteks on tööinspektorid juba teist korda selle aasta jooksul avastanud ühe ettevõtte töötajad, kes töötasid kõrgustes ilma vajalike ohutusabinõudeta,“ kirjeldab olukorda Silja Soon, järelvalve osakonna juhataja. „Töökohtadel puudusid kaitsepiirded, ohutusvõrgud ja muud olulised kaitsevahendid kukkumisohtude ennetamiseks. Lisaks ei kasutanud töötajad ohutusvöösid ega -rakmeid, mis oleksid pidanud olema kinnitatud ohutustrosside või -köitega. Samuti ei kasutatud teisi vajalikke julgestusmeetodeid.“ Inspektor mõõtis potentsiaalseks kukkumiskõrguseks 6.8 meetrit.
Tööinspektsioonil on ette näidata hulgaliselt õnnetusi ehitusplatsidel, mis oleksid jäänud olemata, kui ohutusnõudeid oleks järgitud. Töötaja leidis oma kolleegi maas lebamas – ta oli äsja kukkunud 7 meetri kõrguselt. Turvarakmed olid seljas, kuid kinnitamata. Teine juhus leidis aset olukorras, kus töötaja astus paar sammu tagasi, kaotas tasakaalu ning kukkus 3.5 meetri kõrguselt alla. Nimelt oli vahetult enne paigaldatud paneeli, kuid selle sees olev ava oli jäänud katmata. Tööõnnetust poleks juhtunud, kui kaitsepiirded oleksid olnud paigaldatud. Kurva lõpuga lugu juhtus ebakorrektselt paigaldatud ajutiste akende tõttu, kus ehitaja kukkus koos aknaraamiga alla kolmandalt korruselt, põhjustades töötaja silmapilkse surma. Väike viga või puudus võib põhjustada suure õnnetuse.
Amet soovib meelde tuletada, et kaitsekiivri kandmine ehitusplatsil on kohustuslik kõigis piirkondades, kus on oht peavigastuseks, sealhulgas:
- Kõrgustes töötamisel, sh redelitel ja tellingutel;
- Tellingute püstitamisel ja lahtivõtmisel;
- Töö tegemisel tõsteseadmete, sh kraanade tööpiirkonnas.
Kaitsekiivri kandmine on hädavajalik, et kaitsta töötajaid võimalike peavigastuste eest. Selle nõude eiramine võib viia väga tõsiste õnnetusteni.
„Selline hooletus on vastuvõetamatu ja võib lõppeda raskete tagajärgedega, sealhulgas tõsiste vigastuste või isegi surmaga,“ paneb Silja Soon ehitussektori töölistele südamele. „Ohutusnõuete järgimine on eluliselt oluline ega tohi olla pelgalt formaalsus.“
Kõigi kohustus on tagada, et töötajad saaksid oma tööd teha turvalises keskkonnas. See eeldab, et kõik osapooled – tööde tellijad ja peatöövõtjad – pööraksid erilist tähelepanu ohutusnõuete täitmisele ning teeksid koostööd üksnes ettevõtetega, kes väärtustavad töötajate heaolu. Kui kõik osapooled mõistavad ohutusnõuete vajalikkust ja tegutsevad vastavalt, jäävad tulevikus olemata paljud tööõnnetused.
Tööinspektsioon palub olla valvas ja veenduda, et kõik projektides osalevad ettevõtted järgivad rangelt tööohutusnõudeid. Ainult nii saab ennetada õnnetusi ja tagada, et kõik töötajad jõuaksid õhtul turvaliselt koju.
„Loodame, et võtate seda hoiatust tõsiselt ning teete kõik endast oleneva, et parandada tööohutuse taset ehitustöödel,“ ütleb Soon lõpetuseks. Hooletus ehitusplatsil võib maksta elusid – ärge võtke riske!