Vaimse tervise märgis: Tartu tööandjate võimalus näidata hoolivust

Tänapäeva kiires ja stressirikkas maailmas on töötajate vaimne tervis muutumas üha olulisemaks teemaks. Seda trendi on märganud ka MTÜ Peaasi.ee, kes annab 2024. aastal juba teist korda välja vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise. See algatus on loodud tunnustamaks tööandjaid, kes peavad oluliseks oma töötajate vaimset heaolu ja teevad teadlikke samme selle edendamiseks.

Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa rõhutab, et huvi märgise vastu on olnud üllatavalt suur. Eelmise aasta taotlejate arv ning 40% kasv vaimse tervise vitamiinikampaania raames toimunud töötajate emotsionaalse enesetunde testimisel näitavad selgelt, et vaimse tervise teema on jõudnud tööandjate prioriteetide hulka.

Märgise taotlemine toimib ühtlasi ka organisatsiooni enesehindamisena. Taotluse esitanud ettevõtted saavad täidetud ankeedi endale tagasi, mis võimaldab neil planeerida edasisi tegevusi töötajate vaimse tervise toetamiseks. See protsess aitab tööandjatel saada parema ülevaate oma praegusest olukorrast ja võimalikest arengusuundadest.

Sel aastal on lisandunud uus kategooria – Tärkaja. See on mõeldud organisatsioonidele, kes on alles avastamas vaimse tervise teema olulisust ja alustavad oma töökeskkonna ning -protsesside ülevaatamist selles valguses. Koos varasemate kuld-, hõbe- ja pronkskategooriatega annab see võimaluse tunnustada erinevatel arenguetappidel olevaid organisatsioone.

Märgisele kandideerimiseks tuleb täita ankeet hiljemalt 30. septembriks 2024. Oodatud on nii eraettevõtted, avalik-õiguslikud organisatsioonid, MTÜd, sihtasutused kui ka haridusasutused. Märgiste pidulik üleandmine toimub 10. oktoobril Tartus Peaasi.ee konverentsil “Vaja on tegutseda! Aga kuidas?”.

Vaimse tervise eest hoolitsemine töökohal ei ole pelgalt eetiline küsimus, vaid ka majanduslikult mõistlik samm. Uuringud näitavad, et iga sellesse valdkonda investeeritud euro võib tuua tagasi kuni 9 eurot. See avaldub töötajate suurenenud produktiivsuses, vähenenud haiguspäevade arvus ja väiksemas varajase pensionile mineku määras.

Oidermaa sõnul toob vaimse tervisega tegelemine organisatsioonile kaasa mitmeid positiivseid muutusi. Paranenud töökeskkond soodustab paremaid suhteid ja tulemuslikkust, vähendab tööjõu voolavust ning loob aluse stabiilsusele ja kvaliteedile. Harmoonilisem tööõhkkond ja parem meeskonnatöö on otsesed positiivsed tagajärjed.

Möödunud aastal anti välja 126 vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgist. Märgis kehtib ühe aasta, mis innustab organisatsioone pidevalt oma tegevusi ja protsesse hindama ning parendama.

Peaasi.ee, kes on pälvinud mitmeid tunnustusi oma tegevuse eest vaimse tervise edendamisel, jätkab oma missiooni, keskendudes probleemide ennetusele, varasele sekkumisele ja vaimse tervise häbimärgistamise vähendamisele ühiskonnas.